Kredyt dla obcokrajowca

Banki oferują swoim klientom coraz to szerszy wachlarz usług. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasz kraj stał się atrakcyjnym rynkiem nieruchomości dla obcokrajowców. Zarówno dla tych mieszkających i pracujących w Polsce jak i tych, którzy mieszkają w Polsce, ale pracują zagranicą. Najchętniej o kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości w Polsce występują Anglicy, Szwajcarzy, Niemcy, Belgowie czy Holendrzy.

Polskie banki traktują jednak zagranicznego klienta jako klienta o podwyższonym ryzyku:

–  obcokrajowiec często musi wykazać się większą zdolnością kredytową – dostarczyć muszą wyciągi z rachunków bankowych za określony okres, zaświadczenie o zatrudnieniu i wielkości dochodów, zeznanie podatkowe (odpowiednik naszego PIT) i rozpatrywane są zobowiązania takiego klienta w jego ojczystym kraju,

–  otrzymuje kredyt na krótszy okres spłaty – w standardowych kredytach okres spłaty może być rozciągnięty na okres 30 lat, przy kredytach hipotecznych dla cudzoziemców  zwykle ten okres jest nie dłuższy niż 25 lat, a często tylko 15.

– wymagany też jest od niego wyższy wkład własny, zwykle nie mniejszy niż 15%, a często dochodzący nawet do 40% wartości nieruchomości. Jedynie PKO BP umożliwia finansowanie w 100%, chociaż i tu mile widziany jest wkład własny.

– konieczne jest posiadanie karty pobytu lub obywatelstwa kraju członkowskiego Unii Europejskiej,

– bank wymaga podanie przez kredytobiorcę adresu w Polsce, pod którym przebywa (adres kontaktowy), a jeśli ten takiego nie posiada to może być to adres (w Polsce) osoby go reprezentującej. Jeśli brak jest również i osoby reprezentującej, to trzeba ja ustanowić na podstawie aktu notarialnego.

– często wymagane jest posiadanie zezwolenie lub promesy wystawienia zezwolenia w formie decyzji administracyjnej na nabycie nieruchomości, wydane przez właściwego ministra.

Zwykle wymagane jest też aby wszelkie dokumenty były przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Zwykle też opłaty związane z udzieleniem kredytu są wyższe niż standardowo, np. marża często jest 2 razy wyższa niż przy zwykłych kredytach hipotecznych. Bank pobiera też niejednokrotnie wyższą prowizje od kredytu dla obcokrajowca.

 

 

 

 


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17703 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/kredyt-dla-obcokrajowca/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown in /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435